Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nový pes 3. díl

21. 1. 2008

Pes z útulku?

 

Poskytněte mu trvalý domov!
Útulky pro zvířata jsou přeplněné. Překypující chov posledních let, zvýšené daně ze psů určitých plemen a rostoucí nepřátelství vůči psům ze strany obyvatelstva přispěly k tomu, že teď sedí za mřížemi tisíce čtvernožců. Kdo prochází chodbami psích útulků a očekává pohled na samé křížence, bude překvapen: často na něj z kotců hledí smutné oči oblíbených plemen čistokrevných psů.

Krasavci s drobnými chybičkami
Mnozí čtyřnozí hosté zvířecích útulků za sebou mají pohnutou minulost. Někteří již prošli rukama četných majitelů, jiné jejich vztahová osoba jednoduše odložila, protože se musela přestěhovat nebo nevěděla, kam umístit své domácí zvíře během dovolené.
Někteří psi mají s lidmi velmi špatné zkušenosti: bití, zanedbávání a závažné chyby při chovu jsou bohužel dosud mnohem rozšířenější, než bychom snad očekávali.
Negativní zkušenosti někdy zanechají hluboké stopy. Traumata mohou vést k tomu, že pes začne být nečistotný, kousat ze strachu nebo pojme hlubokou nedůvěru k lidem. Tyto poruchy chování najdeme i u psů v útulcích - což samozřejmě neznamená, že všichni psi umístění přechodně v útulku vykazují problémové chování.

Chápaví majitelé
Traumatizovaní psi potřebují láskyplného a chápavého majitele, který bude citlivě přistupovat ke strachu svého nového kamaráda. S trpělivostí a důsledností můžeme mnoha deprimovaným psům vrátit sebevědomí a podpořit návrat jejich správného chování. Kdo pojme chvályhodné rozhodnutí poskytnout domov "zatíženému" psovi, měl by být pro tento úkol dostatečně zralý a měl by ho dovést až do úspěšného konce. Pokud pes znovu skončí v útulku, protože se jeho nový majitel přecenil, neznamená to pro něj žádnou pomoc. Naopak: utrpěl nové zklamání a jeho poruchy chování se ještě upevní.

Vyplatí se návštěva
Naštěstí se v psích útulcích neodehrávají jen dramata: často mívá přijetí psa z útulku pozitivní výsledky a vyvine se z něj harmonický vztah mezi psem a člověkem. Mnozí majitelé nalezli svého čtyřnohého miláčka v útulku a jsou se svou volbou navýsost spokojeni.
Před návštěvou útulku bychom si měli ovšem dobře rozmyslet, který pes pro nás osobně přichází v úvahu. Sedmdesátikilogramový kolos se nehodí do dvoupokojového bytu, který je navíc v pátém patře paneláku, a pes, který miluje pohyb, by měl skončit v rukou sportovního majitele.
Pokud jsme si ujasnili, jaký typ psa (velikost, stáří, temperament) se k nám hodí, můžeme začít hledat. Možná sedí váš nejvěrnější přítel jen několik kilometrů odtud v útulku a čeká na vás...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář